Visual Kei és fajai

A hagyományos japán rock zene már az 1960-as években létezett, de a Visual Kei az 1980-as években alakult ki.
A japán rock/visual kei nagyon sokszínűnek mondható. Játszanak poposabb dallamokat, hol pedig a hörgősebb, zúzósabb zenéket. Így rengetek együttes eltér egymástól és teljesen más a hangzásuk.
 1982-ben Kazuki Tomokawa és Kan Mikami létrehozta az X-Japan(kezdetben csak X volt a nevük) nevű együttest. Ők voltak a Visual Kei megalkotói.



De hogy mi is az a Visual Kei? Nos a VK kifejezést az öltözködésre, kinézetre használjuk.Milyen ez a kinézet? Meghökkentő, extrém, festett, felállított hajak, szinte akármilyen színben és "formában". Bőrcuccok, latex anyagú ruhák, sőt még a szoknya is előfordul, mindez férfiakon! Ja és ne felejtsük el a festéket se az arcról!
Tehát az egészet az X-Japan indította és sok követőjük akadt. Mára már több száz visual kei banda létezik. Igaz hol feloszlanak, de hol újak alakulnak. Hangulata  melodikustól egészen a hörgősig terjed, mindenki talál kedvére való együttest.

A visual kei egy kifejezetten japán zenészekre jellemző irányzat, melynek jellemzője a kirívó öltözködés, a hagyományostól eltérő, szokatlan frizura és az erős smink. Egyes források szerint a visual kei egy önálló zenei stílus, de legalábbis a japán rock egy alműfaja, amely hangzásilag szorosan kapcsolódik a glam rock, punk rock és heavy metal stílusokhoz. Persze vannak kivételt képező bandák is, amelyek a metalcore, nu metal, death metal vagy épp a post-hardcore stílusok körül mozognak. A visual kei kifejezés sokkal inkább szubkultúra, mintsem zenei stílus, hiszen az előadók nagy része más-más stílusú zenében utazik, melyek akár a végletekig is eltérőek lehetnek. A legnagyobb hangsúly a zenén kívül a kinézetre összpontosul. Ahogyan a műfaj megnevezése is jól mutatja, a visual kei vizuális, vagyis látványon alapuló rock zene.




ANGURA KEI
Angura az angol földalatti szó egy megrövidített fajtája. Ez egy Japánban levő kulturális mozgalom, ami visszanyúlik egészen az 1960-as évekig, amit független színházakban használtak. Ez egy olyan mozgalom, amit sok mangaművész próbált befolyásolni, hogy egy egyedülálló identitást hozzanak létre a kultúrájukban. Ez szintén olyan mint az Eroguro stílus, de a fő különbség az volt, hogy az angura sötétebb és formálisabb.

Ez egy kicsit hagyományosabb stílus, mint a visual-kei. Kimonót és más hasonló hagyományos viseletet is hordanak. Tradicionális elemek összekötése a modernnel. Tehát az angura-kei egy sötétebb, formálisabb viselet az öltözködés terén.
Ilyen stílust képviselő együttesek: Kagrra, Onmyousa, Guruguru Eigakan, MUCC, Merry, Plastic Tree, Inugami Circus-dan




CASUAL KEI
A casual avagy alkalmi stílus, egy könnyedebb formája a visual kei-nek. Mondhatni, hogy ez egy teljesen szolidabb, utcán is minden nap viselhető megjelenés.
Ilyen stílust képviselő bandák: Angelo, Anli Pollicino, Girugämesh (a jelenlegi), Dir en Grey (a jelenlegi), Alice Nine






DEBIRU KEI
A komorabb, keményebb, szokatlanabb stílus felé orientált.


Eroguro Kei
Ez a stílus olyan, mintha egy Jrocker kijött volna egy horrorfilmből. A megjelenése kissé erotikus és groteszk. Innen ered az eroguro név is. Ebben a műfajban sokszor használnak művért és bondage kellékeket, cuccokat. Hasonlít a Guro-lolita stílushoz, de nem szabad összekeverni vele!
Zenekarok:  Cali=Gari, Unsraw, Xodiac (mérsékelten), Blam Honey




Gochikku Kei (Elegant-Gothic Kei)
A stílust a 19. századi, viktoriánus korszak ihlette. A ruhák gyönyörűek és elegánsak. Ezt a fajta öltözetet "EGA" néven szokták emlegetni. A dalaikat főleg a francia romantika befolyásolja. A zenékben gyakran hallunk csellót, zongorát, hegedűt is.
A stílus főbb képviselői: Malice Mizer, Versailles, Lareine, Az:Madius, Byakura




Iryou Kei
Ez a stílus elég ritka, Japánon kívül szinte egyetlen banda sincs ebben a stílusban. Iryou szó azt jelenti, hogy "orvosi" , és ebben a műfajban groteszk módon jelenik meg az öltözködés. Véres orvosi köpenyek, mű sebek, sérülések jellemzőek a stílusra.
Zenekar: Sex andorid




Kawaii kei
A hangsúly az aranyosságon van.



Kote-Kote Kei
Ez a visual-kei stílus régebbi, kezdetleges verziójának mondható. Keresztek, vér és rózsa volt a főbb jellemzőik. Nagy hangsúlyt fektettek a színpadias jelenetekre. Sokféle színt hordtak, de inkább a sötétebb árnyalatok voltak a jellemzőek. Külsőre nagyon ügyeltek, fehér/sápadt bőr, extrém haj, feketére festett száj és szem jellemzi.
Néhány példa: Malica Mizer és Dir an Grey a kezdetekkor.
Rajtuk kívül még ide sorolható a 12012, Megaromania, MEtis Gretel, Nega, Phantasmagoria, D, Lolita23q, Ayabie, Nightmare.
A stíluson belül két alstílus is található. A fehér és a fekete szín jegyében vált ketté.


Koteosa Kei
Erre a stílusra azt mondják olyan, mint a decora, csak fekete változatban. Rengeteg szín elfogadott, pl: pink, lila, piros, stb.
Zenekarok:  Bergerac, Phantasmagoria




Kurafu Kei
A stílusra a fekete ruha jellemző. A hajuk lehet élénk színű kék, de más színek is elfogadottak. Az öltözékek az egyházi ruhák kinézetére hajaz. ( Pl. papok, szerzetesek ruhái ) Az egésznek kicsit szekta jellege van, főleg, hogy gyakori kiegészítők között szerepelnek a rózsafüzérek és a keresztek.
Ilyen zenekarok többek között: Moi dix Mois, THE PIASS, DEATH GAZE, Blood Stain Child.
Ide tartozhat Nega - Muddy Cult című dalához készült klipje, de ha jobban belegondolok, elmenne az eroguro kei stílusba is.






Kuro Kei (fekete stílus)
Ez nem tekinthető teljesen különálló alstílusnak, de azért itt is vannak különbségek. A kote-kei-nél valamivel gyorsabb ütemű a zene, és a dalszövegek nehezebbek, sötétebbek. A sminkjük nem annyira erős mint a sima Kote-kei -nek.
Például a kevésbé ismert Syndrome is ebbe az alstílusba tartozik.




Kurofuku Kei
A kurofuku szó szerint azt jelenti, hogy "fekete ruházat". A banda tagjai egytől-egyig feketében vannak.
Ilyen együttesek: Girugamesh (a régi), the GazettE (egy bizonyos időszakában), Chariots, LUNA SEA, BUCK-TICK, ZI:KILL, Black:List, Born





Nagoya Kei
A nagoya-kei gyökerei az 1990-es évekre nyúlik vissza, aminek a színtere Nagoya, Japán. Innen ered a stílus neve is. Sötétebb és komorabb, mint a normál visual-kei. A nyugati, konkrétan a brit, és a punk rock zene van nagy hatással a stílusra. A hangsúly itt a zenén van és nem a sminken és a külsőségeken.
Néhány zenekar: DEATHGAZE, lynch., 9GOATS BLACK OUT, -OZ-



OSHARE KEI  

Az oshare kei a visual kei legelterjedtebb alfaja, amely 2001 környékén jelent meg Japánban. Az oshare szó jelentése divatos, elegáns, amely az oshare kei stílust követő együttesek öltözködését tekintve meglehetősen sokat mondó. Nagyon sok és nagyon színes kiegészítők jellemzik ezt a stílust. Egy oshare kei stílust követő személy ruhatárában fellelhetőek a színes-csíkos zoknik, a fejpántok, a csatok, a szoknyák, tömérdek nyaklánc, karkötők, övek és egyéb kiegészítők sokasága.
Ellentétben a visual kei stílussal, sokkal vidámabb és kevesebb melankolikusságot tartalmaz. Zeneileg jellemző a stílusra a pop-punk elemek használata, a gitár szólók, tiszta ének, amely mellett fel-felbukkannak kiabálások, hörgések egyes bandáknál.
A szövegek vidámabb tartalmakat kaptak és pozitív attitűddel rendelkeznek többnyire. Gyakran szólnak barátságról, szeretetről, békéről és harmóniáról.

Az oshare kei felbukkanása több visual kei együttesre is hatással volt. Többen iktattak be ruhatárukba egy-egy színesebb darabot, mérsékelték a dalszövegek melankolikus, letargikus mondanivalóját.


Az Oshare Keiben azonban, a fiúk itt inkább "lányosabban" néznek ki sokkal mint a VKban.

Leghíresebb OK banda az Antic Cafe.
Legfőbb képviselői: 176BIZ, ALiBi, Antic Cafe, Ichigo69, LM.C, Panic Channel, SuG, Ayabie, SID, Charlotte, Himeyuri, V(NEU), Teddy, Hime Ichigo, DaizyStripper és Aicle (a teljesség igénye nélkül). 
Megjegyzés: utóbbi két banda mindkét stílus elemeit használja. De külső tekintetében inkább ide sorolnám.



Poruno kei
Sok erotikus befolyás az öltözködésben és zenében egyaránt.


SHIBUYA KEI
A Shibuya Kei a japán popzene egy underground műfaja. Sok műfaj keveredik benne, mint például a jazz, a pop és az elektropop. A népszerűségét a 90'-es évek végén növelték a stílusnak. Néhány banda: Cymbals, Advantage Lucy, Flipper's Guitar, The Zoobombs, Miniflex.



Shiro Kei (fehér stílus)
A kuro-kei -nek a teljes ellentéte. A zenék sokkal lágyabbak, dallamosabbak. Csak úgy, mint a smink.
A stílus megteremtője a L'arc ~en~ Ciel volt, hiszen karrierjük elején túlnyomórészt fehérbe öltözve láthattuk őket. A Virgil nevű együttes és a 7191 nevet viselő banda is ehhez a stílushoz tartozik, ők is csak egy bizonyos időszakukban öltözködtek a stílusnak megfelelően. 

További bandák: Aushvitz, ANNY's LTD, Ass.Milk.


 

Soft Kei
A soft kei, mint ahogy a nevéből is látszik egy lágyabb, dallamosabb hangvételű stílus. Egy kicsit bizonytalan a stílus eredete, mert nem igazán kifejezetten visual-kei stílus, bár mégis ide sorolják. Rájuk egyáltalán nem jellemző a sötét, bonyolult jelmezek, és a színpadias megjelenés.
A smink is nagyon naturális, vagy egyáltalán nincs. 
Zenekarok: Sid, Glay






Toroteru Kei
Ez egy olyan visual-kei alstílus, ami inkább a punk felé hajlik.
A stílus képviselője Miyavi. 



Sutorii és Cyber Kei
Mindkét stílus az elektronikai effektek köré épül. A stílustól nem áll távol a house és dance elemek használata, keverése a rock műfajjal, így amolyan elektro-rock hatást kelt a hallgatóban. 
Ilyen együttesek: Despair Nation, Kannivalism



forrás:
http://osharevisualkei.mindenkilapja.hu
http://eper.elte.hu/eper.phtml?cim=visualkei.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Visual_kei
http://www.virtualjapan.com/wiki/JRock
http://www.hardrock.hu/?q=node/13406
http://www.everything-japan.gportal.hu/gindex.php?pg=33007078
http://www.miyavi.eoldal.hu/cikkek/oshare-kei---/
http://www.generasia.com/wiki/Category:Oshare-Kei
http://www.spirit-of-metal.com/liste_groupe-style-Visual_Kei-l-en.html
http://www.last.fm/group/Oshare+Kei++%E3%81%8A%E3%81%97%E3%82%83%E3%82%8C%E7%B3%BB/forum/57253/_/287471
http://lovedorama.ru/dir/strany/japonija/ulichnaja_moda_japonii_osnovnye_techenija_i_napravlenija/3-1-0-88
http://japan-trend.blogspot.hu/p/visual-kei.html

http://nippon--nihon--japan.blogspot.hu/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése